czwartek, 25 października 2012

REGIOFUN !!

Właśnie odbywa się 3 edycja Katowickiego Festiwalu Producentów Filmowych REGIOFUN. Można na nim zobaczyć aż 73 filmy pełno-, średnio- i krótkometrażowe. Międzynarodowy Festiwal Producentów Filmowych REGIOFUN to jeden z trzech festiwali w Europie promujących i pokazujących filmy powstające w ramach  narodowych lub międzynarodowych  koprodukcji. Katowice są jednym z niewielu miejsc na świecie, gdzie doceniana jest praca producenta, a nagroda za film trafia właśnie w jego ręce.
Imprezy festiwalowe odbywają się w Katowickich kinach : Kosmos, Światowid oraz Kinoteatrze Rialto.Na otwarciu pokazano film "Mój rower" Piotra Trzaskalskiego, który moim zdaniem jest filmem godnym polecenia najbardziej wymagającym widzom. Miałam okazję oglądać go na Festiwalu Filmów Fabularnych w Gdyni tego roku.  Wystąpił w nim słynny jazzman Michał Urbaniak w roli głównej obok Artura Żmijewskiego,  Krzysztofa Chodorowskiego i Anny Nehrebeckiej. Film opowiada o 
kontaktach miedzy dziadkiem ojcem i synem mieszkających z dala od siebie. Bohaterowie spotykają się po latach w celu odnalezienia babci. Okazuje się, że mężczyźni nie tylko tak bardzo nie rozumieją kobiet - mogą nie rozumieć siebie nawzajem. Jest to pewnego rodzaju przewodnik po męskim świecie. Koniecznie trzeba obejrzeć ten film!


Spośród tak dużej ilości filmów ciężko  wybrać najważniejsze. Nie sposób też obejrzeć wszystkie produkcje. Możecie wybrać się m.in. na takie filmy jak: "Pokłosie" Władysława Pasikowskiego. To historia dwóch braci, którzy krok po kroku odkrywają zawiłą historię swojej rodziny, która nieoczekiwanie splata się z historią Polski. "Miłość z księżycaa" ( "Baikonur") Veita Helmera to bajkowa i odrealniona historia młodego Kazacha - zwanego Gagarinem, który śledzi losy statków kosmicznych wystrzeliwanych przez pobliską stację kosmiczną Bajkonur - może to być bardzo ciekawie przedstawiona opowieść. „Operation Libertad” Nicolasa Wadimoffa  to  ciekawy przykład kina, które odkurza zapomniane fragmenty historii.

Oprócz doznań czystko filmowych podczas festiwalu odbędą się koncerty znanych wykonawców. Wystąpią: Maria Sadowska - Tribute to Komeda, a także Pokahontaz z nową płytą Rekontakt. W skład zespołu wchodzą Fokus i Rahim - byli członkowie Paktofoniki, o której ostatnio jest głośno ze względu na film "Jesteś Bogiem", który bije rekordy popularności (wspieramy).

Pozostając w klimacie "Jesteś Bogiem" na festiwalu można wziąć udział w wydarzeniach towarzyszących np. 27.10.2012 Wycieczka dla widzów - Śladami "Jesteś Bogiem". Po wcześniejszej rezerwacji miejsc będzie można odwiedzić nie tylko obiekty, w których realizowano filmu, a także miejsca, w których historia faktycznie miała miejsce. "Jesteś Bogiem" to poruszająca historia oparta na faktach, do obejrzenia której serdecznie zachęcam. Pamiętajcie jednak, że nie jest to film dokumentalny, a sfabularyzowana historia. 

REGIOFUN jest festiwalem oferującym swoim  widzom szeroki wybór wyśmienitych  obrazów. Początkowo nikt się nie spodziewał, że będzie się cieszył tak dużym zainteresowaniem. Teraz stał się już tradycyjnym przystankiem wśród obowiązkowych festiwalów filmowych każdego kino maniaka.
Więcej na temat festiwalu dowiecie się na www.regiofun.pl
A już niedługo czeka nas Międzynarodowy Festiwal Sztuki Autorów Zdjęć Filmowych Plus Camerimage.  Zapraszam !Brak komentarzy:

Prześlij komentarz